Benkő Lilla
1986-ban született Debrecenben.
Budapesten él és dolgozik.
Tanulmányok:
2007-2012 Magyar Képzőművészeti Egyetem, festő szak, Budapest
2008-2013 Magyar Képzőművészeti Egyetem, képzőművész-tanár szak
2002-2004 Besztercey Alapfokú Művészeti Iskola, fotó szak, Nyíregyháza
2001-2006 Művészeti Szakközépiskola, festő szak, Nyíregyháza
Egyéni kiállítások:
2018 MTA Galéria, Expedíció, Győr
2017 Lollipop Factory, Slowfox, Budapest
2016 Várfok Project Room, Párhuzamosok között, Budapest
2012 DBH Irodagaléria, Budapest
2011 Magyar Képzőművészeti Egyetem Aula , Mezzo, Budapest
2011 Karacs Ferenc Múzeum , Havanna, Püspökladány
2010 Hybrid-Art Café , Innentől, Budapest
Csoportos kiállítások:
2019 Kaye College, Exhibition Bu-Be, Beer Sheva, Izrael
2017 Resident Art Budapest, Album, Tata
2016 Karinthy Szalon, Made in country, Budapest
2016 Teleki Kastély, Kastélypark művésztelep zárókiállítása, Gernyeszeg
2016 Dover Klub, Élő szövet fém vázon , Budapest
2015 Bálna Budapest, Festészet Napi Kiállítás, Idézőjel, Budapest
2015 Lengyel Intézet, Latarka Galéria, Away From, Budapest
2015 Műcsarnok, Itt és most / Képzőművészet, Nemzeti Szalon 2015, Budapest
2015 Vigadó, Vigadó Galéria, MMA Képzőművészeti Tagozatának Díjazottjai, Budapest
2014 Nádor utca 17., Pop-up galéria, Mesterhatás, Budapest
2014 Lengyel Intézet, Latarka Galéria, Tavaszi terítés, Budapest
2012 PP Center, Partizán Műterem és Galéria, Budapest
2012 Paksi Képtár, Gender Ecset II. , Paks
2012 Gozsdu-Udvar, Cékl’art Project, I-dentity, Budapest
2012 Falk Art Fórum, Falk Miksa utca, Budapest
2011 Magyar Képzőművészeti Egyetem, Gender Ecset, Budapest
2011 Art Market, Eurart Project, Budapest
2011 Drezdai Képzőművészeti Egyetem, Hihetetlenül Csúnya, Drezda
2011 FUGA - Budapesti Építészeti Központ, Ars-Sacra Alapítvány kiállítása, Budapest
2011 Magyar Képzőművészeti Egyetem, Keresetlen Csúf, Budapest
2011 POSZT, Faceworld, Hattyúház Galéria, Pécs
2010 Art-Moments, Jadermann , Budapest
2010 Nemzetközi Festőszimpózium Kiállítása, Nem-Art Galéria, Pécs
2010 POSZT, Ifi-Géniuszok, Civil Közösségek Háza, Pécs
2009 Reggel 10, Arcus Galéria, Vác
2008 Vajai Alkotótábor Kiállítása, Vay Várkastély, Vaja
Statement:
A képzelet a valóság része és a valóságomat befolyásolja, hogy mire gondolok, mikor mit képzelek. Festményeim sajátos nyelvezete és szimbólumrendszere évről évre folyamatosan egymásra épül. Szemmel nem látható különleges vagy mindennapi eseményeket festek, melyek alkalmanként összefonódnak a látható világ egyes elemeivel. Csodák, lények, érzések, gondolatok hálójából kiemelek valamit és egy hosszú, gömbszerű képregényhalmaz részeként megfestem. Összefüggő egészet alkotnak, de önállóan is képesek külön irányba elvinni a szálat, mint egy térbeli, minden irányba terjeszkedő pókháló. Ebben a hálóban a fizikai alakok csak keretül szolgálnak, a többi elem és részlet pedig megmutatja, hogyan értelmezem a világot. Az interakció a festmények között többnyire a munkamódszerem miatt jelentkezik: az olaj-vászon techinkának köszönhetően lassan száradnak a rétegek (sokszor akár hat-nyolc réteg) és emiatt egyszerre párhuzamosan több képet festek. Így a készülő festmény egyszerre lesz egy sorozat része és egy önálló, saját történettel rendelkező mű. A fogalmi felvetéshez hasonlatosak a festményeim rétegei. Nem mindegy, hogy a kép melyik részén van teste a festéknek, hol van sokrétegű, lazúros, átcsillanó rész, vagy bátor gesztus, aprólékos pöttyözés. A figurativitás és absztrakció különböző válfajait ötvözöm, egyszerre szerkesztettek és spontánok a munkáim.
Figuráim - mégha egyedül is vannak a képen - nem magányosak, nem a fizikai test áll a centrumban, hanem az állapot, a folyamat, amelyben éppen szerepelnek. Az állatok, lények gyakran toposzszerűek. Olykor fák, növények, víz, vagy a fény lép helyükbe. Számomra nincs különbség köztük. Ebben a metaforikus világban ez egy átlátható rendszer.
A képalkotási folyamatban a metaforikus rendszer kiemelése miatt lényeges számomra, hogy a képeimen történő meseszerű cselekményeket úgy ábrázoljam, hogy azokat ne lehessen történelmi korba helyezni.
Imagination is the part of reality, it influences my reality – what I think about, what I imagine and when I imagine it. The individual language and the symbol system of my paintings are building on each other continuously year by year. I paint special or ordinary events which are invisible to the eye, and they sometimes interweave with some elements of the visible world. I highlight something from the web of miracles, creatures, emotions, thoughts, and paint it as a part of a spherelike comic set. They create a coherent complex, but each piece can individually lead the thread to different directions, like a spatial spiderweb expanding to all directions. In this web, physical forms only provide the frame, while the other elements and details reveal the way I interpret the world. The interaction between the paintings mostly occurs as a result of my work method: due to the oil and canvas technique, the layers dry slowly (there are often six-eight layers), hence I paint more pictures simultaneously. This makes the painting in progress a part of a series and a work with an own individual story at the same time. The layers of my paintings resemble the conceptual proposing. It is significant where the paint has a thicker body, where there is a many-layered, translucent, shiny part or a brave gesture, detailed dotting. I combine the different kinds of figurativity and abstraction – my works are edited and spontaneous at the same time. My figures – even if they appear alone in the picture – are not lonely, since not the physical body is the focus but the state, the process they are in. The animals and creatures are often tropelike. They are sometimes replaced by trees, plants, water, or light. I see no difference between them. In this metaphorical world, it is a transparent system.
My main source of inspiration is my dreams because they influence my work and my works also interweave into my dreams. The way the paintings influence each other, the way dreams influence each other, and the relation between dreams and pictures are equally important in the process of imagery. To highlight the metaphorical system, it is essential to depict the fabular actions happening in my paintings in a way that makes it impossible to place them in a historical period.